Hellen Niegaard | 15-11-2012
Prisen, der er på 25.000 kroner, er Bibliotekarforbundets (BF) hæderspris og uddeles på forbundets generalforsamling, der finder sted hvert andet år – i år den 27. og 28. oktober i Vejle.
Prisen er opkaldt efter Thomas Døssing (1882-1947), Danmarks første biblioteksdirektør, som af mange betegnes som den egentlige skaber af det moderne danske folkebiblioteksvæsen, og gives for ’en påskønnelsesværdig indsats inden for det kultur- eller bibliotekspolitiske område’.
Debattør og forfatter Lene Andersen fik den for ’sit store arbejde med at understøtte og fremme demokrati, debat og mangfoldighed’.
Mange af Danmarks Bibliotekers læsere vil huske Lene Andersen for et veloplagt demokratiindlæg på DBs årsmøde 2011 i Helsingør. Her talte hun om biblioteker og aktivt medborgerskab samt Demokratihåndbogen og hendes idé om, ’at brugere på nettet skal være med til at oversætte håndbogen til alverdens sprog. De brugere, der allerede bor i et demokrati, kan på denne måde hjælpe til med at vedligeholde det, mens de brugere, der ikke bor i et demokrati, kan få ideér til, hvordan de kan starte en udvikling på vej mod et demokrati’.
Vartov
Farvergade 27D, 2. sal
1463 København K
Find os på kort
Telefontid: man-fre 10-15
Telefon +45 3325 0935
Fax +45 3325 7900
db@db.dk
SE/CVR: 5561 8410
Bankkonto: 2217 3065 674 830
Swift: NDEADKKK
webmaster@db.dk