Biblioteker inviterer boghandlere til samarbejde

Bibliotekerne inviterer boghandlere til at flytte ind på bibliotekerne, så man på den måde samler kræfterne for at få hold på danskernes vigende interesse for den trykte bog.
Formanden for Danmarks biblioteksforening Vagn Ytte Larsen opfordrer boghandlerne til at tage initiativet ti et møde, hvor man kan diskutere mulighederne i en alliance.
Boghandlerforeningen er dog forbeholden for den nye tankegang. Hvis boghandlerne skal flytte ind i bibliotekerne, vil boghandler mange steder blive fjernet fra handelsstrøgene. Det kan betyde tab af salg og vil være konkurrencevridende de steder, hvor der findes mere end en boghandler per bibliotek.
Men bibliotekerne er som offentlige virksomheder underlagt kommunalfuldmagten, så man må ikke uden videre lægge hus til kommercielle forretninger, påpeger direktør i Danmarks Biblioteksforening Michel Steen-Hansen.
Men han siger i samme åndedrag, at man på den anden side målrettet arbejder på at finde måder at skabe partnerskaber på mellem de private og de offentlige virksomheder til gavn for borgerne. Der er ligefrem officielle politiske strategier på regeringsplan som eksempelvis OPS (Offentligt Privat Samarbejde), der udfolder sig i stort set alle andre områder end på bogmarkedet.

Kalender

Følg DB på Facebook

Blogs

Danmarks Biblioteksforening

Vartov
Farvergade 27D, 2. sal
1463 København K
Find os på kort

Telefontid: man-fre 10-15
Telefon +45 3325 0935
Fax +45 3325 7900
db@db.dk

SE/CVR: 5561 8410
Bankkonto: 2217 3065 674 830
Swift: NDEADKKK
webmaster@db.dk

Følg Danmarks Biblioteksforening

Facebook
Twitter
Formandens blog
Direktørens blog