Udvalg, fonde og priser

Udvalg
»
Kulturelt udvalg
» Lærings- og Digitaliseringsudvalget
» International arbejdsgruppe

Fonde
»
Danmarks Biblioteksforenings Fond

Priser
»
Læsernes Bogpris
» Edvard Pedersens Biblioteksfonds Forfatterprisudvalg
» R. Lysholt Hansens Bibliotekspris
 

Udvalg og lignende, hvor Danmarks Biblioteksforening udpeger repræsentanter

» Bibliotekernes Dialogforum
DB’s formand
DB’s direktør
DB er sekretariat for Bibliotekernes Dialogforum

» EBLIDA. Bestyrelsen
Steen Bording Andersen, Aarhus, maj 2018 -maj 2020

Edvard Pedersens Biblioteksfond. Bestyrelsen
Valggruppe A:
DB’s formand Steen Bording Andersen (A), Aarhus
Udpegningen følger fondens fundats

Foreningen Norden - Repræsentantskabet
Valggruppe A:
Louise Colding Sørensen (A), Hillerød

Foreningen Norden – Uddannelsesudvalget
Valggruppe B:
Maria Frey Sjøblom, Aalborg

IFLA (International Federation of Library Associations and Institutions)
Governing Board:

Knud Schulz, Aarhus

Public Libraries Section
Jakob Lærkes, Gladsaxe

Section of Libraries for Children and Young Adults
Søren Dahl, Odense

Kommunernes forening for pædagogiske læringscentre
DB’s formand Steen Bording Andersen (tilforordnet)
DB’s direktør Michel Steen-Hansen (tilforordnet)

Kulturministeriet: Strategisk Biblioteksudvalg
Lars Bornæs, Silkeborg Bibliotekerne
Suppleant: Maria Frey Sjøblom, Aalborg Bibliotekerne

Kulturministeriet: Bibliotekernes Koordinationsforum
Michel Steen-Hansen, Danmarks Biblioteksforening
Suppleant: Annette Wolgenhagen Godt, Allerød Bibliotek

Kulturministeriet: Statens Kunstfond: Repræsentantskabet
Valggruppe B:
Annette Wolgenhagen Godt, Allerød Bibliotek
Jakob Guillois Lærkes, Gladsaxe Bibliotek

Kulturministeriet: Biblioteksrådet
Valggruppe B:
Kirsten Boelt, Aalborg.
Suppleant: Maria Frey Sjøblom, Aalborg
Jakob Lærkes, Gladsaxe
Suppleant: Thomas Angermann, Gentofte

Kulturministeriet: Følgegruppen for Bog- og litteraturpanel
Valggruppe B:
Peter Høybye, Egedal

Kulturministeriet: Udvalg for Bibliotekernes interaktion og Lånesamarbejde
Valggruppe B:
Hanne Merete Sørensen, Sønderborg

Kulturministeriet: Rådgivende Udvalg for Udviklingspuljen for Folkebibliotek og pædagogiske læringscentre (RUC)
Valggruppe B:
Maria Frey Sjøblom, Aalborg - Suppleant: Annette Wolgenhagen Godt, Allerød
Lars Bornæs, Silkeborg - Suppleant: Peter Høybye, Egedal

Kulturministeriet: Kontaktudvalg for Det Danske Filminstitut
Valggruppe B:
1 repræsentant
Peter Høybye, Egedal Bibliotekerne

Læsernes Bogpris, nomineringskomite
Valggruppe B:
Maria Sjøblom, Aalborg

SDU. Bacheloruddannelse i Bibliotekskundskab og Videnskommunikation. Følgegruppe
Pia Henriette Friis, Kolding

SDU. Aftagerpanel BA i bibliotekskundskab og videnskommunikation, BA informations- og  kommunikationsvidenskab og cand.it i webkommunikation.
Valggruppe B:
Annette Wolgenhagen Godt, Allerød Bibliotek 

Danmarks Biblioteksforening

Vartov, Farvergade 27D, 2. sal
1463 København K
Find os på kort
Cookie- og privatlivspolitik

Telefontid: man-fre 10-15
Telefon +45 3325 0935
Fax +45 3325 7900
db@db.dk

SE/CVR: 55618410
VAT: DK55618410
EAN: 5797200048110
Bankkonto: 9056 4585 947 496
Swift: SPNODK22
IBAN: DK4090564585947496

Følg Danmarks Biblioteksforening

Facebook
Twitter
LinkedIn
Direktørens blog